علت و نحوه درمان چربی مو

چرب بودن پوست سر برای افراد ناخوشایند به نظر می رسد. وجود چربی به میزان نیاز، باید در سر موجود باشد.زیرا؛ موهای خشک مستعد به موخوره هستند. اما چربی بیش از حد در سر، موجب بروز خارش می شود. در این مقاله از وبسایت دکتر گزین، متخصص پوست و مو و زیبایی، به بررسی علت و نحوه درمان چربی مو می پردازیم.

علت ایجاد چربی مو

برای درمان این مشکل به بهترین نحو، باید ریشه آن را بشناسیم. ممکن است علت آن ژنتیکی و یا وراثتی یا حتی محیطی باشد. پوست سر ما به منظور حفظ سلامت خود و کاهش نیافتن رطوبت، مداوم چربی تولید می‌کند. غده ای به نام سبوم، کنترل چربی را بر عهده دارد. عوامل متعددی در داشتن عملکرد صحیح این غده دخالت دارند. این عوامل عبارتند از:

  • ژنتیک: مبزان ترشح غدد چربی در برخی افراد به طور ژنتیکی بالا است. که می تواند عملکرد غده سبوم را تحت تاثیر قرار دهد.
  • بیماری های پوستی: این عامل، تعداد زیادی زیر شاخه دارد که می‌توانند تغییراتی در عملکرد غده سبوم به وجود آورد. به عنوان مثال بیماری درماتیت سبورئیک (Seborrhoeic Dermatitis) می‌تواند با تحریک پوست سر و غدد چربی، مقادیر زیادی چربی به وجود آورد و موجب پوسته پوسته شدن کف سر نیز می گردد.
  • آکنه سر

در بعضی از موارد امکان دارد چربی ها در پوست سر گیر بیافتند و نتوانند خارج شود؛ همین موضوع سبب فراهم آوردن  زمینه جهت رشد باکتری‌ها در این منافذ می گردد. این اتفاق باعث تجمع زیاد چربی‌ها و ایجاد آکنه کف سر خواهد شد.

  • عوامل محیطی

از دیگر عوامل مهم در تولید چربی سر، علل محیطی می باشد. این موضوعات موجب به وجود آمدن تغییرات هورمونی شده و تولید چربی سر را تا چندین درصد افزایش می دهد. اگر چنین شرایطی به وجود بیاید، شستن سر با شوینده ها نامناسب، وضعیت را وخیم تر می کند.

  • استرس

استرس از جمله عوامل بسیار مضر است که به صورت مستقیم، هورمون آندروژن را کنترل کرده و تحت تاثیر قرار می دهد. این هورمون وظیفه کنترل تولید سبوم را بر عهده دارد که در صورت داشتن استرس، عملکرد آن با اختلال  مواجه خواهد شد.

درمان چربی سر

چربی سر را می توان با دارو یا حتی روش های موثر خانگی درمان کرد. برای آگاهی داشتن درباره برخی درمان ها، به چند مورد زیر توجه کنید

تغییر رژیم غذایی: یکی از موارد بسیار موثر در افزایش چربی کف سر، داشتن رژیم حاوی مقادیر زیاد کربوهیدرات می باشد. پس برای مواجهه با این معضل باید در رژیم غذایی خود، مقادیر ویتامین را افزایش داد. به علاوه توجه کنید که مقدار کافی مواد معدنی مانند زینک و سولفور را دریافت کنید؛ زیرا این مواد باعث بهبود گردش خون شده و می‌توانند چربی پوست سر را کنترل کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تزریق هرفیلر و تاثیرات آن در درمان چربی سر، با دکتر لیلا گزین در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *