راهکارهایی برای شوره سر

شوره سر بیماری رایج می باشد که بسیاری از افراد ار آن رنج می برند. وجود پوسته های سفید در سر باعث می شود افراد از ظاهر خود ناراضی باشند. این بیماری موجب پوسته پوسته شدن مو سر می شود و شما را رنج می دهد.خوشبختانه این بیماری، مسری نیست. اما بهتر است در درمان آن سهل انگاری نکنید. اگر شوره ها خفیف است، می توانید با یک شامپو آن را برطرف کنید. درصورتیکه این کار اثربخش نباشد، می توانید از شامپو های درمانی استفاده کنید. اگر شوره سر درمان نشود، ممکن است در دراز مدت، تبدیل به بیماری خطرناک تری شود و عود کند. شوره سر شکل خفیف درماتیت سبورئیک است.

شوره سر چیست؟

شوره سر ۵۰ درصد افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از علائم بارز این بیماری می توان به خارش پوست سر و پوسته پوسته شدن اشاره کرد. اما ممکن است علائم دیگری مانند لکه‌های چرب روی پوست سر و سوزن سوزن شدن پوست را نیز ایجاد کند. اما این بیماری انواع زمینه‌ای نیز دارد مانند: خشکی پوست، درماتیت سبورئیک، حساسیت به محصولات مو و رشد نوع خاصی از قارچ که روی پوست سر زندگی می‌کند. در حالی که بسیاری از محصولات بدون نسخه برای درمان پوسته سر طراحی شده‌اند، شما می توانید از این قبیل درمان ها استفاده کنید.

علا ئم شوره سر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • پوست روی پوست سر، موها، ابروها، ریش یا سبیل و شانه‌های شما پوسته پوسته می‌شود.
  • خارش پوست سر
  • پوست سر پوسته پوسته شده در نوزادان با Cradle Cap

اگر استرس داشته باشید علائم و نشانه‌ها ممکن است شدیدتر باشند و در فصول سرد و خشک نیز تشدید می‌شوند.

درمان گیاهی شوره سر

روغن درخت چای: این روغن گیاهی قادر است تا آکنه و پسوریازیس را به خوبی بهبود ببخشد. همچنین خواص ثابت شده ای در خصوص از بین بردن میکروب و التهاب دارد و همین ویژگی که دارد به بهبود پوسته سر کمک می کند. توجه داشته باشید که روغن درخت چای برای افرادی که پوست حساسی دارند، باعث تحریک شود. بهتر است قبل از استفاده مستقیم روی پوست، آن را با اضافه کردن چند قطره به روغن حامل مانند روغن نارگیل رقیق کنید.

روغن نارگیل: خشکی پوست سر از عواملی است که منجر به ایجاد شوره سر می گردد. شما می توانید برای از بین بردن این خشکی، از روغن نرگیل که خاصیت آبرسانی بالایی دارد استفاده کنید. قدرت روغن نارگیل در آبرسانی به اندازه قدرت روغن های معدنی گران قیمت می باشد. روغن نارگیل و ترکیبات آن نیز در برخی از مطالعات میکروبی با تیوب، خاصیت ضد میکروبی دارند، اگرچه اثرات آن بر روی سویه خاصی از قارچ که باعث شوره سر می‌شود، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

آلوئه ورا: از این ژل در اکثر کرم ها و مواد آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. به دلیل خاصیت مرطوب کنندگی و آبرسانی بالایی که دارد، می تواند در درمان هرچه بیشتر شوره سر موثر باشد. طبق یک بررسی، خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی آلوئه ورا می‌تواند به محافظت در برابر شوره سر کمک کند. این ژل همچنین می تواند به آسانی التهابات را کاهش دهد. اما اگر پوست سر شما چرب و یا خشک است، برای مصرف این ژل، با پزشک خود مشورت کنید.

برای مشاوره و نوبت گیری و همچنین انجام هیرفیلر در شیراز، با دکتر لیلا گزین در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *